OBCHODY KU CZCI SYBIRAKÓW 2025
W wielu miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię. W Toruniu połączone były ze świętem VI Liceum Ogólnokształcącego, noszącego nazwę Zesłańców Sybiru oraz upamiętnieniem osób, które zostały wywiezione z naszych terenów.
Mszy św. w kościele Chrystusa Króla przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Andrzej Nowicki. Zwrócił uwagę na wychowanie ku wartościom oraz umiłowanie prawdy.
Po Eucharystii na terenie szkoły odbyły się uroczystości patriotyczne. Pod pomnikiem Sybiraków przy VI LO zostały złożone kwiaty, a w szkole odbyły się akademia oraz spotkanie uczniów z Sybirakami. Jak zauważył prezes toruńskiego oddziału Związku Sybiraków, Jan Myrcha, choć Sybiraków z roku na rok ubywa, cieszy coraz liczniejsza obecność gości na uroczystościach patriotycznych im poświęconym. Ks. prał. Józef Nowakowski zachęcił do pamięci modlitewnej. Apel poświęcony Sybirakom przygotował wspólnie z młodzieżą pan Dariusz Rybacki.
Zdjęcia w albumie
Ks. Mateusz Markowski, nauczyciel religii
10 lutego to symboliczna i ważna data dla społeczności VI Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru w Toruniu. Dla upamiętnienia dramatycznych wydarzeń historycznych, jakimi były deportacje Polaków na Sybir, w tym dniu obchodzimy Święto Szkoły, które jest doskonałą okazją do kształtowania postaw patriotycznych młodzieży, ale także do spotkania pokoleń – Sybiraków, uczniów, nauczycieli, przedstawicieli lokalnych władz. Nie inaczej było i w tym roku.
Przygotowania do świadomego uczestnictwa uczniów w uroczystościach rozpoczęliśmy w ubiegłym tygodniu na lekcjach wychowawczych, które poświęcone były tematyce historycznej. Z kolei w piątek 7 lutego wszyscy chętni uczniowie wybrali się wspólnie z wychowawcami do kina na film „Niepokonani”, opisujący ucieczkę grupy zesłańców z sowieckiego łagru. Główne uroczystości odbyły się 10 lutego. Rozpoczęły się one mszą św. w kościele pw. Chrystusa Króla.
Po nabożeństwie poczty sztandarowe, młodzież wraz z Dyrekcją szkoły i nauczycielami oraz zaproszeni goście w asyście orkiestry wojskowej przybyli pod pomnik Sybiraków, znajdujący się przy VI LO, gdzie odbyła się miejska część uroczystości upamiętniających 85. rocznicę pierwszych deportacji. Następnie wszyscy udali się do sali gimnastycznej naszego liceum, gdzie wysłuchali okolicznościowych przemówień Dyrektora szkoły i zaproszonych gości oraz programu słowno-muzycznego przygotowanego przez naszych uczniów. Po apelu delegacje klas wzięły udział w spotkaniu z Sybirakami, a pozostali mogli skosztować świątecznego tortu.
Na pewno każdy z uczestników przeżył to święto na swój sposób, ale najcenniejsze w nim jest niezwykłe połączenie przeszłości z teraźniejszością i przyszłością. Każdego roku nasza młodzież uczestniczy w żywej lekcji historii, która z pewnością odciśnie ślad w ich sercach i umysłach.
autor: Dariusz Rybacki