80. ROCZNICA UJAWNIENIA ZBRODNI KATYŃSKIEJ
Udział uczniów VI LO im. Zesłańców Sybiru wraz z pocztami sztandarowymi w obchodach 80. rocznicy ujawnienia Zbrodni Katyńskiej
80 lat temu, 13 kwietnia 1943 roku, do publicznej wiadomości trafiła informacja o ujawnieniu w Katyniu masowych grobów, w których spoczywały szczątki ponad 4 tysięcy zamordowanych obywateli II Rzeczypospolitej. Wiosną 1940 r. – na mocy decyzji sowieckich władz – funkcjonariusze NKWD zamordowali prawie 22 tys. Polaków. Wśród zabitych, strzałem w tył głowy, byli oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji Państwowej, Straży Więziennej, Straży Granicznej, Korpusu Ochrony Pogranicza i innych służb mundurowych oraz urzędnicy państwowi, sędziowie, prokuratorzy, nauczyciele, lekarze i przedsiębiorcy. Aby uczcić pamięć o zamordowanych, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 r. ustanowił Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony 13 kwietnia - w rocznicę ujawnienia zbrodni.
13 kwietnia 2023 roku, w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w centrum Torunia posadzono cztery dęby. –„Pragniemy w ten sposób uczcić pamięć o wszystkich „katyńczykach”, w szczególności tych związanych z Toruniem i z okolicznymi miejscowościami, oraz tych z rodzin tu mieszkających, jak również o 12 leśnikach, również ofiarach zbrodni katyńskiej” – mówiła inicjatorka akcji, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Toruniu Barbara Sękowska-Reinke. Łącznie to 107 nazwisk. Lista jest otwarta.