Światowy Dzień AIDS
Czym jest Światowy Dzień AIDS?
Światowy Dzień AIDS już od 1988 r. odbywa się 1 grudnia każdego roku i jest okazją dla ludzi na całym świecie, aby zjednoczyć się w walce z HIV, pokazać, że osoby zakażone nie są i nie powinny być dyskryminowane, a także upamiętnić osoby które zmarły w wyniku powikłań AIDS. W tym dniu ludzie wyrażają solidarność z osobami zakażonymi poprzez przypięcie symbolicznej czerwonej kokardki.
Każdy, bez względu na pochodzenie rasowe, religię lub orientację seksualną, jeśli prowadzi życie seksualne lub ma kontakt z zakażoną krwią może nabyć zakażenie HIV. Warto o tym pamiętać i przyznać się samemu przed sobą: czy mogłem być narażony na zakażenie HIV?
Należy zwrócić uwagę, że tylko w określonych warunkach może dojść do zakażenia. To sprawia, że zwykłe kontakty towarzyskie (np. rozmowa, podanie dłoni, korzystanie ze wspólnych przedmiotów) z osobą zakażoną HIV nie powodują zakażenia.
Na świecie każdego dnia zakaża się około 6 tys. osób, a około 4,5 tys. osób umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. W Polsce każdego roku wykrywanych jest kilkaset zakażeń HIV. To znaczy, że codziennie w Polsce 2-3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV. W większości są to osoby młode.
Jak zapobiec zakażeniom HIV?
Nie istnieje szczepionka na AIDS/HIV. Jedynie znajomość dróg rozprzestrzeniania się i stosowanie metod zmniejszających ryzyko zakażenia pozwalają na szczęśliwe życie – bez lęku, bez HIV.
Tekst: p. Grażyna Kostyra- pielęgniarka szkolna